Artriidi ravi

Artriidi ravi sõltub suuresti haiguse tüübist, raskusest ja individuaalsetest vajadustest. Siin on mõned peamised lähenemisviisid artriidi raviks:

  1. Ravimid: Artriidi raviks kasutatakse mitmesuguseid ravimeid, sealhulgas põletikuvastaseid ravimeid, valuvaigisteid, immunosupressante ja bioloogilisi ravimeid. Põletikuvastased ravimid, nagu ibuprofeen ja naprokseen, võivad aidata vähendada valu ja põletikku. Reumatoidartriidi korral võivad arstid välja kirjutada ka haiguse progresseerumist pidurdavaid ravimeid, nagu metotreksaat või bioloogilised ravimid.
  2. Füsioteraapia: Füsioteraapia harjutused ja tehnikad võivad aidata parandada liigeste liikuvust, tugevdada lihaseid ja vähendada valu ja jäikust. Füsioterapeut võib koostada individuaalse treeningukava, mis vastab patsiendi vajadustele ja võimalustele.
  3. Elustiili muutused: Tervislik eluviis võib aidata leevendada artriidi sümptomeid ja parandada üldist heaolu. Näiteks võib tervislik toitumine, regulaarne füüsiline aktiivsus ja kaalukontroll aidata vähendada liigestele avaldatavat survet ja põletikku.
  4. Harjutusravi: Harjutusravi võib olla kasulik artriidi ravimisel, aidates parandada liigeste liikuvust ja tugevdada ümbritsevaid lihaseid. Harjutused võivad hõlmata venitusi, lihasjõuharjutusi, tasakaaluharjutusi ja aerobset treeningut.
  5. Kirurgiline ravi: Rasketel juhtudel või kui muud ravimeetodid ei ole tõhusad, võib olla vajalik kirurgiline sekkumine. Näiteks võib osaliselt või täielikult asendada kahjustatud liigesed, et parandada liikuvust ja vähendada valu.

Lisaks nendele lähenemisviisidele võib artriidi raviks kasutada ka alternatiivseid ja täiendavaid meetodeid, nagu akupunktuur, massaaž, toitumistäiendused ja mõned ravimtaimed. Oluline on konsulteerida arstiga, enne kui alustatakse uut ravi või lisatakse oma raviplaani täiendavaid meetodeid.